Stanowiska pracy i zawody przyszłości w służbie ochrony zdrowia

Jeśli chcesz bezpieczną i pewną posadę, zatrudnij się w opiece zdrowotnej – tak mówią ludzie od wielu lat. Dlaczego? Ponieważ ludzie żyją dłużej i potrzeby medyczne odpowiednio wzrastają. Według prognoz ONZ (link do artykułu tutaj) przewiduje się, że liczba osób na świecie w wieku 65 lat i starszych podwoi się do 2050 r., Z około 700 milionów w 2019 r. Do ponad 1,5 miliarda! Te 1,5 miliarda ludzi będzie potrzebowało dużej pomocy lekarzy, dentystów, fizjoterapeutów czy farmaceutów.

Ale jeśli bycie dentystą czy fizjoterapeutą nie jest twoim powołaniem, nie martw się zanadto ponieważ pojawią się dziedziny w służbie zdrowia a z nimi całkiem nowe posady. W przyszłości będzie zapotrzebowanie nie tylko na lekarzy i pielęgniarki z pierwszej linii. Opieka zdrowotna będzie obejmować wiele nowych technologii, z których wiele jest już w powijakach. Oto 10 zawodów przyszłości powiązanych z ratowaniem zdrowia które powinieneś teraz zobaczyć.

1. Bioinformatyk

Jeśli lubisz zarówno naukę, jak i statystyki, bioinformatyka może być dla Ciebie. Bioinformatycy gromadzą i analizują dane z wielu dziedzin biologicznych, w tym z biologii populacji, genetyki i rozwoju farmaceutyków. Analiza jest przeprowadzana za pomocą modeli matematycznych i symulacji dynamicznych stworzonych przez bioinformatyka, który wykorzystuje swoje zaawansowane narzędzia komputerowe i Internet jako główne narzędzia. W praktyce oznacza to, że bioinformatyk może zaprojektować badanie kliniczne nowego leku lub zaprogramować model statystyczny.

2. Specjalista ds. Krioprezerwacji

Krioprezerwacja to sztuka zamrażania czegoś, aby zachować ją na przyszłość, w szczególności wyciętych tkanek lub narządów. A specjalistą od krioprezerwacji jest osoba zamrażająca. Najczęstszym obecnie zastosowaniem krioprezerwacji jest zamrażanie zarodków do stosowania w zapłodnieniu in vitro (IVF) oraz chłodzenie nasienia i komórek jajowych u tych, którzy są chorzy i mogą stracić zdolność do naturalnego rozmnażania się.

3. Terapeuta osób pod koniec życia

Ponieważ ludzie żyją dłużej, mają więcej czasu na zastanowienie się i zaplanowanie ostatnich kilku lat, a nawet dziesięcioleci na Ziemi. Tutaj przydaje się terapeuta który zaopiekuje się osobami u skraju życia. Uzbrojeni w doświadczenie w takich dziedzinach, jak praca społeczna, opieka paliatywna, edukacja i psychologia człowieka, specjaliści ci będą współpracować z osobami starszymi, aby przygotować się do ostatniego etapu życia. Omawiane problemy mogą obejmować, w jaki sposób zapewnić, aby ostateczny proces umierania był jak najbardziej płynny i bezbolesny; jak najlepiej przygotować się emocjonalnie na tę fazę i możliwe problemy prawne, które mogą wystąpić z wiekiem.

4. Doradca genetyczny

Doradcy genetyczni współpracują z lekarzami i innymi pracownikami służby zdrowia, aby pomóc pacjentom zrozumieć choroby dziedziczne, zaburzenia genetyczne i wady wrodzone wpływające na nich samych lub ich rodziny. Są również dostępni, aby obiektywnie omawiać wrażliwe, emocjonalne informacje. Na przykład, jeśli testy genetyczne wykazują, że masz gen raka piersi, czy powinieneś poddać się podwójnej mastektomii, takiej jak Angelina Jolie, czy poczekać kilka lat i sprawdzić, czy coś się stanie? Jakie testy genetyczne, jeśli w ogóle, powinieneś jakieś wykonać na swoim nienarodzonym dziecku? Doradcy genetyczni mogą pomóc Ci rozwiązać te problemy.

5. Skryba medyczny

Skryba medyczny dołącza do lekarza na sali i wprowadza informacje medyczne pacjenta do systemu elektronicznego. Pobierają również informacje dla dostawców w ramach przygotowań do nadchodzących spotkań, a na żądanie mogą odpowiadać na różne wiadomości zarówno pacjentowi jak i lekarzowi. Ponieważ stanowisko zapewnia intymne spojrzenie na dziedzinę medycyny i daje szansę na współpracę z lekarzami, niektóre amerykańskie szkoły medyczne sugerują, aby przyszli uczniowie szkół medycznych pracowali najpierw jako skrybi medyczni, aby uzyskać odpowiednie doświadczenie.

6. Robotyk medyczny

Oprócz precyzyjnych robotów chirurgicznych, takich jak Heart Lander, roboty medyczne to także urządzenia takie jak ramię DEKA, kontrolowane umysłem ramię protetyczne, które może wykonywać tak precyzyjne ćwiczenia ruchowe, jak zapinanie zamka błyskawicznego i podnoszenie jajka bez jego łamania. Patenty oczekują obecnie na coraz bardziej futurystyczne roboty dla służby zdrowia, takie jak robotyczny towarzysz dla osób starszych i chorych, mikro-robot, który połykasz, aby mógł sfotografować twoje wnętrzności oraz robot neurochirurgiczny, który jest przymocowany bezpośrednio do czaszki. Robotycy medyczni mają zazwyczaj wykształcenie informatyczne inżynierskie lecz także pewne wykształcenie z zakresu medycyny.

7. Telechirurgia

Rys. 1 Chirurg wykonujący teleoperację na urządzeniu SINA

Teleturdzy to lekarze operujący pacjentów ze zdalnej lokalizacji. W przeciwieństwie do operacji wspomaganej komputerowo, w której chirurdzy kierują operacjami z konsoli komputerowej przy pacjencje i mogą zobaczyć w czasie rzeczywistym pacjenta, w przypadku telechirurgii pacjent może być w szpitalu w jednym mieście zaś chirurg także w innym mieście lub nawet w innym kraj. Pierwsza całkowicie zdalna operacja – usunięcie pęcherzyka żółciowego wykonane z Nowego Jorku u pacjenta we Francji – zostało wykonane w 2001 r. Zabieg taki wykonywany na odległość nazywany jest teleoperacją.