Wakaty w służbie zdrowia na które nie potrzebujesz dyplomu

Jeśli chcesz zacząć pracę w branży opieki zdrowotnej, ale nie masz czasu lub nie mogłeś uzyskać dyplomu medycznego, masz szczęście, ponieważ istnieje wiele wakatów w branży medycznej, które nie wymagają dyplomu ukończenia szkoły wyższej. Chociaż niektóre z tych posad nadal wymagają różnych stopni naukowych lub certyfikatów, są to zazwyczaj o wiele krótsze programy szkoleniowe. Oto cztery najpopularniejsze miejsca pracy w służbie ochrony zdrowia, na które nie musisz posiadać wykształcenia medycznego.

1. Asystent lekarza

Jako asystent lekarza będziesz mógł ściśle współpracować z zespołem lekarzy i chirurgów po uzyskaniu krajowego certyfikatu i odpowiedniej licencji. Asystent lekarza ma obowiązki podobne do lekarza – czyli prowadzą historię medyczną, przeprowadzają egzaminy fizyczne, zamawiają testy i czytają wyniki, przepisują leki, pomagają w chirurgii, opracowują plany leczenia, diagnozują pacjentów, leczą pacjentów i nie tylko. Jest to rola, która wiąże się w dużej mierze z tym, co robi lekarz, bez dodatkowych lat nauki lub obciążeń finansowych, jakie może przynieść szkoła medyczna.

Na początku 2022 roku ma ruszyć pilotażowy program edukacji asystentów chirurgii. Projekt taki wpłynął na obrady sejmu – https://legislacja.gov.pl/docs/516/12349101/12802901/12802902/dokument512948.pdf

2. Administrator usług zdrowotnych

Administracja służby zdrowia to kolejna praca w służbie zdrowia, która nie wymaga dyplomu lekarza, ale pozwoli ci pracować w szpitalu lub w placówce opieki zdrowotnej. To wschodząca dziedzina, która szybko się rozwija, ponieważ coraz więcej szpitali dostosowuje elektroniczne dane medyczne. Wdrożenie nowego oprogramowania i zarządzanie nim wymaga więc pracowników, którzy mogą śledzić zmiany zasad.

Jako administrator usług zdrowotnych będziesz odpowiedzialny za zarządzanie placówką opieki zdrowotnej i wszystkim, od harmonogramów pracowniczych, przez elektroniczną dokumentację medyczną, po fakturowanie medyczne i kodowanie. Będziesz potrzebować wiedzy z zakresu technologii w służbie zdrowia, a także nowych przepisów i procedur.

3. Technolog radiologiczny

Technolog radiologiczny jest odpowiedzialny za wykonywanie zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego pacjentów. Aby zostać technologiem radiologicznym, potrzebujesz co najmniej stopnia naukowego. Weźmiesz udział w kursach z anatomii, patologii, opieki nad pacjentem, fizyki promieniowania i oceny obrazu. Po ukończeniu stopnia współpracownika musisz zdać egzaminy licencyjn.

Technologowie radiologowie i radiologowie mają różne ścieżki kariery, ponieważ radiolodzy wymagają dyplomu medycznego i podążają podobną ścieżką jak lekarze. Technologowie radiologiczni są przeszkoleni w zakresie korzystania ze sprzętu radiologicznego, podczas gdy radiologowie spędzają więcej czasu na diagnozowaniu pacjentów.

4. Asystent dentystyczny

Asystenci dentystyczni pracują pod nadzorem pierwszego dentysty i często mają za zadanie sterylizację instrumentów dentystycznych, asystowanie dentystom w procedurach i czyszczeniu, wykonywanie zdjęć rentgenowskich, prowadzenie dokumentacji dentystycznej, planowanie wizyt pacjentów i inne. W zależności od stanu, niektórzy asystenci stomatologiczni mogą legalnie wykonać polerowanie koronalne, nanoszenie szczeliwa, nanoszenie fluorku i miejscowe znieczulenie.